Systematyczna aktywność fizyczna zapobiega rozwojowi niewydolności serca

Niewydolność serca to stan, kiedy mięsień sercowy nie radzi sobie z przepompowaniem krwi do narządów naszego organizmu. Powoduje to różne objawy, najczęstsze to: zmęczenie, duszność, obrzęki kończyn dolnych.

Osób z niewydolnością serca przybywa – mówi się o epidemii niewydolności serca.

Nadciśnienie tętnicze, ale też inne choroby będące również czynnikami ryzyka chorób układu sercowo naczyniowego (np otyłość, cukrzyca) powodują zaburzenia w czasie rozkurczu mięśnia sercowego (serce nie ma możliwości odpowiednio “zrelaksować się” po skurczu) co jest przyczyną tzw. rozkurczowej niewydolność serca. “Klasyczna” niewydolność serca, najczęściej spowodowana przebytym zawałem serca, to stan kiedy mięsień sercowy nie kurczy się prawidłowo – tzw skurczowa niewydolność serca. Rozkurczowa niewydolność serca przysparza wielu problemów w leczeniu i wymaga intensywnej terapii chorób ją wywołujących.

Już wcześniej podkreślano pozytywny wpływ rehabilitacji kardiologicznej u pacjentów z niewydolnością serca spowodowaną nadciśnieniem tętniczym. Udowodniono, że program ćwiczeń oporowych i wytrzymałościowych jest bezpieczny oraz może zmniejszyć objawy, poprawić tolerancję wysiłku i funkcję mięśnia sercowego u pacjentów z rozkurczową niewydolnością serca.

Opublikowane we wrześniu br na łamach prestiżowego Circulation wyniki badania pokazują, że roczny program intensywnych ćwiczeń fizycznych nie tylko pomaga zmniejszyć objawy niewydolności serca, ale również jest w stanie odwrócić niekorzystne zmiany w mięśniu sercowym prowadzące do niewydolności serca. Pokazuje to, że regularna aktywność fizyczna może zapobiegać rozwojowi rozkurczowej niewydolności serca u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

We wcześniejszych wpisach wykazywałem, że sama aktywność fizyczna obniża ciśnienie tętnicze i jest zalecana jako tzw. niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego. Dane z omawianego badania są kolejnym argumentem za byciem aktywnym!

 

Na podstawie: One-Year Committed Exercise Training Reverses Abnormal Left Ventricular Myocardial Stiffness in Patients With Stage B Heart Failure With Preserved Ejection Fraction, Originally published 20 Sep 2021, https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.121.054117 Circulation. 2021;144:934–946