U większości pacjentów infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 (od ang. Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2) wywołującym chorobę zakaźną nazwaną COVID-19 (od ang. Coronavirus Disease 2019) przebiega podobnie jak przy zakażeniu grypą. Jednak u osób starszych, z cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca (po przebytym zawale serca), z niewydolnością serca, po przebytym udarze mózgu, z niewydolnością nerek, chorobami płuc, przebieg choroby może być ciężki i prowadzić do niewydolności oddechowej. Na podstawie danych ze szpitali w Chinach wiadomo, że śmiertelność jest większa u osób starszych, chorujących na cukrzycę i chorobę niedokrwienną serca.
Dlatego tak ważne jest, żeby osoby starsze, z chorobami przewlekłymi, były izolowane od osób chorych i potencjalnie chorych. Takie osoby powinny pozostawać w domu, nie dopuszczać do kontaktu z osobami, które mają objawy infekcyjne (gorączka, kaszel, katar, ból gardła). Bardzo ważne jest, żeby nie ignorować powyższych zaleceń, minimalizuje to ryzyko zarażenia, które może mieć ciężki przebieg.
W razie wystąpienia objawów infekcyjnych z dusznością, bólami w klatce piersiowej, pojawieniem się obrzęków kończyn dolnych, konieczny jest pilny kontakt z lekarzem.