Ból w klatce piersiowej

Bóle w klatce piersiowej są bardzo często przyczyną konsultacji u kardiologa. Przyczyn bólów w klatce piersiowej jest bardzo wiele – nie wszystkie bóle pochodzą od serca. Dolegliwości zlokalizowane po lewej stronie klatki piersiowej rzadko mają pochodzenie sercowe; typowo bóle o pochodzeniu sercowym zlokalizowane są za mostkiem (charakterystyka dolegliwości typowych poniżej).

Przyczyną bólu w klatce piersiowej mogą być wszystkie struktury klatki piersiowej z wyjątkiem miąższu płucnego – „płuca nie bolą”. Bóle, których źródłem jest serce, spowodowane mogą być chorobą wieńcową (najczęściej), w tym zawałem serca, zapaleniem osierdzia. Ból w klatce piersiowej może być wywoływany podrażnieniem opłucnej (np. w czasie zapalenia płuc), rozwarstwieniem aorty, chorobami przełyku, tchawicy, oskrzeli lub śródpiersia. Bóle mogą pochodzić ze ściany klatki piersiowej – jest to bardzo częsta przyczyna bólów w klatce piersiowej – nerwoból, ból kostno-mięśniowy (np. w czasie przedłużającego się kaszlu, czy po nadwyrężeniu np. dźwiganiem, noszeniem dziecka), ból też może promieniować od kręgosłupa. Ból w klatce piersiowej może pojawiać się w chorobach skóry (np. półpasiec). Bóle w klatce piersiowej mogą być też wywołane chorobami jamy brzusznej – refluksem żołądkowo-przełykowym, chorobą wrzodową, kamicą żółciową, zapaleniem trzustki. Ból może mieć również tło psychogenne (objawy nerwicowe).

Charakterystyka bólów związanych z chorobą wieńcową (najczęstszą przyczyną sercową bólów w klatce piersiowej):

  • zlokalizowany za mostkiem, może promieniować do szyi, żuchwy, ramion, kończyn górnych, nadbrzusza, jest rozlany (nie punktowy),
  • charakter gniotący, piekący, ściskający, dławiący,
  • wywoływany jest przez wysiłek fizyczny, stres, zimne powietrze, obfity posiłek,
  • ustępuje po zaprzestaniu wysiłku lub po zażyciu nitrogliceryny,
  • może mu towarzyszyć duszność, osłabienie, uczucie kołatania serca, poty, nudności, wymioty.

W ocenie pacjentów z bólami w klatce piersiowej, ważna jest ocena ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej (czynniki ryzyka choroby wieńcowej).