Posiadanie psa może pomóc Twojemu sercu

Miłośnicy psów wiedzą, ile ciepła ich psi towarzysze wnoszą do ich życia. Ale tylko nieliczni wiedzą, że jest coraz więcej dowodów, że posiadanie psa może mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca właściciela psa.

Posiadanie zwierząt domowych, zwłaszcza psa, wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Nie oznacza to, że istnieje bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy między posiadaniem psa a redukcją ryzyka chorób serca i naczyń, ale oznacza, że posiadanie zwierząt domowych jest częścią ogólnej strategii zmniejszania ryzyka chorób serca (i wielu innych, np. otyłości, cukrzycy).

Kilka badań wykazało, że właściciele psów mają niższe ciśnienie krwi niż osoby niebędące właścicielami – prawdopodobnie dlatego, że ich zwierzęta mają na nich uspokajający wpływ i dlatego, że właściciele psów mają więcej aktywności fizycznej. Badania pokazują, że ciśnienie krwi człowieka obniża się w czasie głaskania psa.

Istnieją dowody na to, że posiadanie psa wiąże się z niższym poziomem cholesterolu i trójglicerydów. Duże badanie skupiające się na tym zagadnieniu wykazało, że właściciele psów mieli niższy poziom cholesterolu i trójglicerydów niż osoby niebędące właścicielami oraz że różnic tych nie można wytłumaczyć dietą, paleniem tytoniu ani wskaźnikiem masy ciała (BMI, ang. body mass index). Jednak przyczyny tych różnic wciąż nie są jasne.

Wydaje się, że uspokajające oddziaływanie psów na ludzi ma znaczenie również w radzeniu sobie ze stresem. Niektóre badania sugerują, że u posiadaczy psów reakcja układu sercowo-naczyniowego na sytuację stresową jest mniej wyrażona. Oznacza to, że ich tętno i ciśnienie krwi rosną mniej i szybciej wracają do normy, łagodząc odczuwane w ciele skutki stresu.

Dane pochodzące ze szwedzkiego rejestru pokazują, że wśród posiadaczy psów ryzyko zgonu z powodu zawału serca było niższe o 33% niż u osób nieposiadających psa, jeżeli osoba mieszkała sama, oraz o 15% niższe, jeśli mieszkała z partnerem lub dzieckiem.

Jeśli jesteś właścicielem psa lub myślisz o tym, potencjalne korzyści dla zdrowia twojego serca są dodatkowym benefitem z obcowania z psem. Jednak zwierzę nie powinno być adoptowane głównie w celu zmniejszenia ryzyka chorób serca, zwłaszcza jeśli nie jesteś gotowy lub nie możesz się nim zająć.