Podstawą zmian dietetycznych u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu jest znaczne ograniczenie w diecie tłuszczów zwierzęcych, tj. tłustych produktów mięsnych (w tym wyrobów wędliniarskich) i mlecznych na rzecz olejów roślinnych i tłustych ryb morskich. Należy maksymalnie ograniczyć spożycie tłuszczów cukierniczych, gotowych zup w proszku i sosów do szybkiego przygotowania, twardych margaryn, żywności typu fast-food, które zawierają niekorzystne izomery trans kwasów tłuszczowych. Ze względu na dużą zawartość cholesterolu pokarmowego należy również ograniczyć żółtka jaj oraz podroby.
Ponadto dieta powinna być wzbogacona w produkty zawierające błonnik pokarmowy, który wpływa na obniżenie cholesterolu. Jest on obecny w nasionach roślin strączkowych, owocach (szczególnie jabłkach i owocach cytrusowych), warzywach i produktach zbożowych z pełnego przemiału (ciemne pieczywo z mąki z grubego przemiału, kasze: gryczana, jęczmienna, płatki owsiane).
Pomocna w zmniejszaniu stężenia tzw. złego cholesterolu (LDL) może być żywność zawierająca dodatek steroli lub stanoli roślinnych (odpowiednie margaryny czy jogurty dostępne w ogólnej sprzedaży; powszechnie reklamowane są produkty do smarowania pieczywa).
Masz podwyższony cholesterol – pomyśl, co możesz zmodyfikować w diecie, możesz również skonsultować się z dietetykiem!