Kawa nie powoduje częstszego występowania arytmii

To stwierdzenie wiele osób może szokować – zwyczajowo nakazuje się ograniczenie lub wręcz zaprzestanie picia napojów zawierających kofeinę przez osoby z chorobami serca, w tym z zaburzeniami rytmu. Już wcześniej udowadniano, że kawa niesłusznie jest demonizowana i udowodniono jej działanie prozdrowotne – szczegóły można znaleźć tutaj.

Teraz mamy dodatkowe argumenty, przemawiające za tym, że zakazywanie spożywania kawy u pacjentów kardiologicznych nie jest uzasadnione. Niedawno ukazały się wyniki bardzo dużego badania, w którym udział wzięło 386 258 osób pijących kawę, średnia wieku wynosiła 56 lat, obserwowano ich przez 4 lata. Nie wykazano związku pomiędzy spożyciem kawy a ryzykiem występowaniem arytmii. Wykazano natomiast, że każda dodatkowa filiżanka kawy wypijana codziennie wiązała się z niższym o 3 proc. ryzykiem wystąpienia arytmii, w tym migotania przedsionków.

Pijmy kawę – na zdrowie!

 

Na podstawie: Coffee Consumption and Incident Tachyarrhythmias Reported Behavior, Mendelian Randomization, and Their Interactions, Eun-jeong Kim, MD1; Thomas J. Hoffmann, PhD2,3; Gregory Nah, MA1; et al, JAMA Intern Med. Published online July 19, 2021. doi:10.1001/jamainternmed.2021.3616