Bezdech w czasie snu a choroby serca

Powtarzające się momenty zatrzymania lub spłycenia oddechu w czasie snu to zaburzenie nazywane obturacyjnym bezdechem sennym. Przyczyną choroby jest zamykanie się światła dróg oddechowych na poziomie gardła, co upośledza przepływ powietrza i powoduje niedotlenienie organizmu.

Choroba dotyka częściej mężczyzn, sprzyja jej otyłość, a zwłaszcza duży obwód szyi (obwód kołnierzyka ≥43 u mężczyzn i ≥41 u kobiet). Występowanie bezdechów jest również częstsze u osób z nieprawidłowościami anatomicznymi w obrębie gardła i nosa, np krzywa przegroda nosa, przerost migdałków, powiększenie języka, wydłużone podniebienie miękkie (wszystkie stany upośledzające przepływ powietrza). Szkodliwe jest spożywanie alkoholu, przede wszystkim w godzinach wieczornych; alkohol zmniejsza napięcie mięśni utrzymujących przepływ powietrza przez gardło, co powoduje chrapanie i bezdechy. W podobny sposób mogą działać leki uspokajające i nasenne.

Objawami zespołu bezdechów w czasie snu są: głośne, nieregularne chrapanie z przerwami w oddychaniu, częste przebudzenia z uczuciem duszenia się, potrzeba oddawania moczu w nocy, poranne zmęczenie i uczucie suchości w ustach.

Powtarzające się w czasie snu epizody bezdechów, znacznie zaburzają prawidłowy sen, co skutkuje stałym uczuciem niewyspania, zmęczeniem, rozdrażnieniem i problemami z koncentracją w ciągu dnia.

U osób z powtarzającymi się epizodami niedotlenienia w czasie snu częściej występuje oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca (w tym migotanie przedsionków), u mężczyzn zaburzenia potencji, u takich osób zdecydowanie częściej dochodzi do wystąpienia zawału serca i udaru mózgu!

Jeśli masz objawy sugerujące bezdechy w czasie snu, lub głośno chrapiesz a osoba śpiąca obok zauważa u ciebie bezdechy – zgłoś się do lekarza.