Aktywność fizyczna – zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności (np. marsze, biegi) przez 5 dni w tygodniu zaleca Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, ile ty ćwiczysz?

Systematyczna aktywność fizyczna jest elementem leczenia większości chorób sercowo-naczyniowych (np. nadciśnienia tętniczego) i ma wpływ na redukcję czynników ryzyka wystąpienia chorób krążenia – czynniki ryzyka miażdżycy (np. otyłość, zaburzenia lipidowe, zaburzenia gospodarki cukrów). Udowodniono, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza śmiertelność, ale również częstość występowania niektórych nowotworów. Szczególnie istotne jest zachęcanie do aktywności fizycznej osób z siedzącym trybem życia.

W związku z udowodnionym pozytywnym wpływem aktywności fizycznej na zdrowie, wytyczne zalecają, aby zdrowe osoby dorosłe w każdym wieku wykonywały ≥ 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności (np. marsze, biegi) przez 5 dni w tygodniu lub 75 minut intensywnych ćwiczeń (np. tenis, kolarstwo, boks) tygodniowo przez 3 dni. Zwiększenie czasu trwania aktywności fizycznej w stosunku do powyższych zaleceń, daje dodatkowe pozytywne korzyści.

Osoby z rozpoznanymi chorobami układu krążenia przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, powinny zasięgnąć porady lekarza. Ćwiczenia o małej intensywności (np. spacery, rekreacyjne pływanie) osoby prowadzące siedzący tryb życia mogą wykonywać bez oceny przez lekarza.

U stabilnych pacjentów kardiologicznych i dorosłych osób zdrowych, szczególnie zalecany jest trening interwałowy, czyli taki który polega na wykonywaniu krótkich serii intensywnych ćwiczeń z okresami odpoczynku pomiędzy seriami. Taki trening jest bardziej efektywny i bardziej motywujący.

Jeśli jeszcze nie zaczęliście ćwiczyć, zacznijcie od chodzenia, to przedłuża życie!

 

Aktywność fizyczna – zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2020)