Najważniejsze zalecenia dietetyczne u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu

Podstawą zmian dietetycznych u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu jest znaczne ograniczenie z diety tłuszczów zwierzęcych, tj. tłustych produktów mlecznych i mięsnych (w tym wyrobów wędliniarskich) na rzecz olejów roślinnych i tłustych ryb morskich. Należy maksymalnie ograniczyć spożycie tłuszczów cukierniczych, gotowych zup w proszku i sosów do szybkiego przygotowania, twardych margaryn, żywności fast-food, które zawierają niekorzystne izomery trans kwasów tłuszczowych. Ze względu na dużą zawartość cholesterolu pokarmowego należy ograniczyć żółtka jaj oraz podroby.

Dietę należy wzbogacić w produkty zawierające błonnik pokarmowy, który wpływa na obniżenie cholesterolu. Jest on obecny w nasionach roślin strączkowych, owocach (szczególnie jabłka i owoce cytrusowe), warzywach i produktach zbożowych z pełnego przemiału (ciemne pieczywo z mąki z grubego przemiału, kasze: gryczana, jęczmienna, płatki owsiane).

Pomocna w zmniejszaniu stężenia tzw. złego cholesterolu (LDL) może być żywność zawierająca dodane sterole lub stanole roślinne (odpowiednie margaryny czy jogurty dostępne w ogólnej sprzedaży; powszechnie reklamowane są produkty do smarowania pieczywa).