Migotanie przedsionków - objawy i rozpoznanie

Objawy migotania przedsionków mogą być różnie nasilone u różnych osób. Najczęstszym objawem jest uczucie kołatania serca (niemiarowej, często szybkiej pracy serca). Mogą również wystąpić: szybsze męczenie się, duszność (brak tchu), zatykanie w piersiach, spadek ciśnienia, zawroty głowy, omdlenia, poty.

Najczęściej choroba rozpoczyna się krótkimi napadami migotania przedsionków, które czasami nie są nawet odnotowywane przez pacjentów. Z czasem napady stają się częstsze i dłuższe, coraz trudniejsze do przerwania, szybko nawracają po przerwaniu, w końcu arytmia staje się utrwalona (występujące stale migotanie przedsionków).

Rozpoznanie migotania przedsionków stawia się na podstawie charakterystycznego obrazu EKG. Bez wykonania EKG, na podstawie zgłaszanych objawów, można podejrzewać występowanie migotania przedsionków, ale nie uprawnia to do postawienia rozpoznania. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo “złapania” arytmii w zapisie EKG, zleca się wykonywanie tzw. Holtera EKG, czyli urządzenia do przedłużonego rejestrowania EKG (dobę lub dłużej), wypożyczanego pacjentom do domu.