Kołatanie serca

Uczucie kołatania serca to obok bólów w klatce piersiowej, częsty powód konsultacji z kardiologiem. To objaw opisywany jako uczucie bicia serca, często nadmiernie silnego, bądź nierównego, przerywanego, “szarpanego”, odczuwania przerw w biciu serca. Kołatanie serca jest odczuwane jako coś nieprzyjemnego, bywa powodem lęków, obaw o życie. Kołatanie serca może wystąpić u każdego z nas i nie musi oznaczać choroby. Na co dzień nie czujemy bicia własnego serca, choć może się to zmienić np. jak jesteśmy w ciszy i przyłożymy głowę do poduszki lub po zaprzestaniu wysiłku fizycznego, w czasie emocji. Warto zwrócić uwagę, czy kołatania serca nie odczuwamy w takich sytuacjach.

Kołatanie serca może być związane z chorobą serca (częściej u osób już ze zdiagnozowanymi chorobami serca, po przebytym zawale serca czy z niewydolnością serca) lub być objawem innych chorób (najczęściej anemii, zaburzeń funkcji tarczycy, zaburzeń elektrolitowych), może towarzyszyć ciąży, menopauzie, stosowaniu niektórych leków, używek. Bardzo często jest objawem nerwicy, napadów paniki, zaburzeń lękowych, depresji.

Istotne jest ustalenie, czy kołataniu serca towarzyszą objawy takie jak osłabienie, zasłabnięcie, zawroty głowy, utrata przytomności, brak tchu, ból w klatce piersiowej. Jeśli tak - konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Niezbędne przy diagnozowaniu kołatań serca jest wykonanie EKG w momencie jego odczuwania, dlatego najczęściej zleca się wykonanie Holtera EKG, czyli badania monitorującego EKG co najmniej przez dobę, w czasie normalnego funkcjonowania pacjenta. W diagnostyce wykonuje się również badania krwi, ECHO i inne w zależności od wyniku badania lekarza.